Milli Savunma Bakanlığında Gaziler Günü Töreni - Gaziler Sosyal Hizmetler MerkeziGaziler Sosyal Hizmetler Merkezi

SON DAKİKA

Milli Savunma Bakanlığında Gaziler Günü töreni

Bu haber 20 Eylül 2019 - 4:56 'de eklendi ve 1069 kez görüntülendi.

Gazilerin kahramanlık ve fedakarlıkları, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesinin de katıldığı 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen törenle anıldı.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığı’nda tören düzenlendi. Bakan Akar ve TSK’nın komuta kademesi tören öncesinde davetli 89 gazi ve yakınları ile yemekte bir araya geldi. Gazilerle tek tek sohbet eden, onların taleplerini dinleyen Bakan Akar ve Komutanlar, gazilerin çocuklarıyla da yakından ilgilendi.

Düzenlenen törene Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcıları ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de katıldı.  Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Gazilerimizin törene davet edilmesini içeren kısa filmin izlenmesinin ardından konuşan Zeytin Dalı Harekatı’nda teröristlerle çıkan çatışmada Gazi olan Yüzbaşı Özgür Ocak, gururla taşıdıkları Gazilik unvanının kendilerine en büyük miras olduğunu belirtti.

Şehitlerin nurlanmış, gazilerin onurlanmış asker olarak adlandırıldığını hatırlatan Gazimiz Özgür Ocak, “Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Bu tehditlerin bugün de maalesef artarak devam ettiğini görüyoruz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve bekasının bozulmasına atalarımız müsaade etmediler, bizler müsaade etmiyoruz, bizden sonraki nesiller de müsaade etmeyecekler. Kan dökülerek vatan yapılan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır” ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR GAZİLERİMİZE SESLENDİ

Törende bir konuşma yapan Bakan Akar, gazilerle bu anlamlı günde bir arada bulunmaktan duyduğu onuru ifade etti. 

Bugünün aynı zamanda Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” ve “Maraşel” unvanı verilişinin 98’inci yıl dönümü olduğunu da anımsatan Bakan Akar, “Asil Türk milleti binlerce yıllık şanlı tarihi boyunca zengin kültürü, ordu-millet geleneği ve birlik beraberlik ruhuyla var olmuş ve bu vasıflarıyla dünya tarihine damgasını vurmuştur” diye konuştu.

Ecdadın kanını ve canını feda ederek emanet ettiği vatan topraklarının bedelinin şehit ve gazilerimizin mübarek kanlarıyla ödendiğini dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Her milletin inancı, gelenek, görenek ve milli vasıfları ile şekillenen kendine özgü karakteri vardır. Türk milletinin en belirgin karakteri de canından aziz bildiği vatanında, milli ve manevi değerleriyle, özgür ve bağımsız olarak yaşama azmidir. Bizim için vatan, yalnızca üzerinde yaşadığımız bir toprak parçası değildir. Vatan, atalarımızdan miras kalmış mukaddes bir yadigar, tarihi zenginliklerini, kültürel değerlerini sinesinde saklayan kıymetli bir hazine, gerektiğinde uğruna can verdiğimiz en kutsal varlığımızdır. Bu asil millet; binlerce yıllık tarihi boyunca vatanı için, bayrağı için, milli ve manevi değerleri için her türlü cefaya katlanmış, her türlü fedakarlığı göstermiştir. Yeri gelmiş, evladının üzerindeki battaniyeyi alıp cepheye götürdüğü merminin üzerine sererek vatanın selametini, kendi evladının selametinden önce tutmuş, Yeri gelmiş canından vazgeçmeyi göze almış, Erzurum’da Nene Hatun, Çanakkale’de Seyit Onbaşı, Maraş’ta Sütçü İmam, İzmir’de Hasan Tahsin, Antep’te Şehit Kamil olmuştur.”

Kahraman, fedakar ve gazi bir milletin olduğunu ifade eden Bakan Akar,  “Bu millet, her hal ve şartta ‘vatan sağ olsun’ diyecek kadar onurlu ve sabırlı; düşmana üzüntüsünü göstermeyecek kadar metin bir millettir. Şehit olmak, gazi olmak, bizler için gurur vesilesidir” diye konuştu. Salondakilerle birlikte gazileri alkışlayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Şehitlik  ve gazilik yine bu nedenle şanlı ordumuzu manevi yönden güçlü kılmakta, kahraman ve fedakar mensuplarımızın en büyük motivasyon kaynağı olmaktadır. Malazgirt’te, Çanakkale’de, Milli Mücadele’de, Kore’de, Kıbrıs’ta, 15 Temmuz’da gazaya nasıl ki ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla girmişsek bugün de aynı ruhla, aynı inançla karada, denizde ve havada mücadele etmekteyiz. Asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız güçle, vatan toprağımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve 82 milyon vatandaşımızın huzur ve güvenliği için gece gündüz, yaz kış, dağ bayır demeden başta FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere, vatanımıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, yurt içinde ve sınır ötesinde, aralıksız devam edecek. İnşallah terör belasını ülkemizin ve milletimizin gündeminden çıkarmaya, terörün kökünü kurutmaya kararlıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

GÜVENLİ BÖLGE

Fırat’ın doğusunda, 30-40 kilometre derinlikte, ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış Güvenli Bölge, barış koridoru kurulmasını amaçladıklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgi ve talimatları doğrultusunda amaç, ilke ve hedeflerimizi başlangıçtan itibaren muhataplarımıza açıkça, tekrar tekrar söyledik, masaya, ortaya koyduk. ABD’nin söylediklerini, açıklamalarını yakından takip ediyoruz. Daha önce Münbiç’te, Rakka’da yaptıklarını biliyoruz, aynı şeylerin bir kez daha tekrarlanmasını istemiyoruz. Bu doğrultuda mutabık kaldığımız üzere bölgede, ABD ile hava ve kara devriyeleri icra ediyor ve üs bölgeleri kurulması için de çalışıyoruz. Müzakere ve ortak çalışmalara, birlikte yaptığımız çalışmalara,  amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz. Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B planımız da  C planımız da hazır.”

Suriye’nin siyasi ve toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını vurgulayan Bakan Akar, “Bundan kimsenin şüphesi olmasın ancak burada bir terör koridoru oluşturulmasına da asla müsaade etmeyiz. Nihai hedefimiz Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG varlığını sonlandırmak, burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli misafirlerimizin, kardeşlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır” diye konuştu.

Çocuklara, torunlara terör belasından arındırılmış, güvenli, müreffeh bir ülke bırakmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayan Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şimdiye kadar hem masada, hem de sahada olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. İşte bu azim ve kararlılıkla Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoruna müsaade etmedik” dedi.

Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe harekatının devam ettiğini belirten Bakan Akar, “Şimdi de Pençe-3 Operasyonunu genişletiyoruz. Komando birliklerimiz bölgede. Teröristlerin teslim olmaktan, bu işten vazgeçmekten başka çareleri yok. Kahraman Mehmetçik, bu hainlerin inlerine girmeyi ve buraları başlarına yıkmayı sürdürüyor. Operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda devam edecek” ifadelerini kullandı.

İDLİB’TEKİ DURUM

İdlib’deki çabaların Astana süreci ve Soçi mutabakatı çerçevesinde devam ettiğini bildiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Yeni bir mülteci akınının, yeni insanlık dramının yaşanmaması için her türlü çabayı gösteriyoruz. 16 Eylül’de Ankara’da düzenlenen üçlü zirvede, taraflarla bu konular görüşüldü ve yaklaşımımız, olaylara bakışımız bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından dile getirildi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgenin güvenliği, insanların huzuru için barış ve istikrara katkı vermeye devam edeceğiz. Yurt içi ve sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele faaliyetlerimizin yanı sıra Kıbrıs dahil mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi de korumakta kararlılıyız. Bu konuda uluslararası hukuka bağlı kalmamız, iyi komşuluk ilişkilerini arzu etmemiz taviz ve zafiyet; ‘hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz, hakkımızı, hukukumuzu koruyacağız’ dememiz de tehdit olarak algılanmamalı. Yaklaşımımız gayet açık. Biz, rasyonel bir biçimde olması gerekenleri söylüyoruz. Kıbrıs’ta, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanayız. Ada’da barış, huzur ve istikrarın ancak bu şekilde sağlanacağını düşünüyoruz. Doğu Akdeniz’de de kaynakların adil paylaşımı yönünde ilkeli bir tutum sergiliyoruz. 1974’te Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını nasıl koruduysak, bugün de aynı kararlılıktayız. Garantör ülke olarak uluslararası hukuk çerçevesinde, kendi haklarımızı da Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını da korumaya devam edeceğiz.”

 Bakan Akar, şehit ve gazilerin asil milletin vefalı gönlünde sonsuza kadar yaşayacağını belirterek, “Vatanımızın, asil milletimizin huzuru ve güvenliği için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve bedenlerinin bir parçasını kutsal vatan topraklarına emanet eden kahraman gazilerimiz, şanlı tarihimizin altın sayfalarında en müstesna yere sahiptir. Fedakarlıklarınızın karşılığı yok. Bunun bilincindeyiz. Devletimiz ve milletimiz bugüne kadar yanınızda olduğu gibi bundan sonra da gururla yanınızda olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehit ve gazilerimizin kanını yerde bırakmayacaklarını vurgulayan Bakan Akar, “Ana, baba, eş ve özellikle evlatlarının gözyaşlarının hesabını sorduk, sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BAKAN AKAR VE KOMUTANLAE RESİM SERGİSİNİ AÇTI

Milli Savunma Bakanı Akar’ın da konuştuğu törende, TRT sanatçılarının “93 Harbi’nden 9 Eylül’e Saklı Türküler” konseri ile devam etti. Konserde 93 Harbi’nden 9 Eylül İzmir’in kurtuluşuna kadar savaşlarda kazanılan zaferler, şehitler için yakılmış ağıtlar ve vatan özlemini dile getiren, bugüne kadar hiç seslendirilmeyen ya da notaya alınmasına rağmen kaydı bulunmayan 15 türküye yer verildi.

Konserin ardından Bakan Akar ve Komutanlar, “Merhamet ve Güven Kaynağı Mehmetçik” temalı kara kalem resim sergisini açtı, eserleri inceledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

error: Content is protected !!
WhatsApp chat