Milli Mücadele'nin Kadın Kahramanı: Şerife BacıGaziler Sosyal Hizmetler Merkezi

Milli Mücadele’nin Kadın Kahramanı: Şerife Bacı

Siyasi ve askeri açıdan bir yeniden doğuşu simgeleyen Milli Mücadeleİstiklal Harbi veya Kurtuluş Savaşı isimleriyle 1919-1922 yılları arasında cereyan etmiş bir kahramanlık hadisesidir. Bu mücadelede eli silah tutan kadın – erkek herkes cepheye koşmuş ve bu kutsal mücadele zaferle sona ermiştir. Pek çok kadın ve erkek kahramanın boy gösterdiği savaşta, azmi, kararlılığı ve cesaretiyle ön plana çıkan kadın kahramanlardan birisi de Kastamonu’nun gururu Şerife Bacı‘dır.

Milli Mücadele


Milli mücadele ve Şerife Bacı

Düğününden iki hafta sonra Birinci Dünya Savaşı çıkınca kocasını askere yollayan Şerife Bacı, 6 ay sonra kocasının şehadet haberini aldı. Köyün ileri gelenleri onu savaşta sol bacağını ve bir gözünü kaybetmiş Topal Yusuf ile evlendirdiler. Şerife bacı bu evlilikten Elif isimli bir bebek dünyaya getirdi. 

Şerife Bacı Milli mücadelenin kadın kahramanları arasında yerini almadan önce, köyün sütannesi olarak herkesin sevgisini kazanmış bir kişidir. Salgın hastalıklar ve savaş koşulları nedeniyle yetim kalanların veya sütü gelmeyen annelerin yardımına ilk koşan Şerife Bacı’dır. Kocasının durumu nedeniyle hanenin bütün yükünü sırtında taşımıştır.

Milli Mücadele


1921 yılının Aralık ayında aniden bastıran kar yolları kapamış vaziyette iken, İnebolu’ya çıkarılan cephane ve silahların Kastamonu üzerinden Ankara’ya sevk edilmesi gerekiyordu. İnebolu, Türk istiklalinin mihenk taşı olarak görülmekte olup, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” sözlerine muhatap olmuştur.

Şerife Bacı’nın Kahramanlık Destanı

Şerife Bacı, bakacak başka kimse olmadığı için cephane sevkiyatında Elif’ini de yanında getirmek durumunda kalmıştı. Kağnısına top mermileri yüklendi. Sırtında taşıdığı Elif’i İnebolu çıkışında mermilerin arasında bir yere yerleştirdi. Sırtındaki yün yorganı hem mermileri hem de kızını koruyacak şekilde üzerlerine serdi. Kağnıyı çeken öküz birkaç kez kar ve tipi nedeniyle çökse de Şerife Bacı’nın itip kakmasıyla yoluna devam etmişti. 

Geçen zaman içerisinde soğuktan dolayı takati kalmayan ve gösterdiği insanüstü gayretiyle büyük bir motivasyon kaynağı olan Şerife Bacı donarak şehit olduğunda 20 yaşında idi. Kastamonu Kışlası önünde, bebeği sırtında cephane yüklü kağnıda hayata gözlerini yummuştu. Şerife Bacı’nın bu destansı mücadelesi ve İnebolu’da gösterilen mücadele, Kurtuluş Savaşı sonrasında 11 Şubat 1924’te İnebolu’ya beyaz şeritli İstiklal Madalyası kazandırmıştır.

Milli Mücadele

Şerife Bacı Anıtı
1973 yılında Cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle Seydiler Belediye binası önüne Şerife Bacı’nın bir rölyefi yaptırılmıştır. İnebolu sahiline inildiğinde bir park içerisinde bulunan Şerife Bacı anıtı, canlarını vatan uğruna seve seve feda eden kahramanları temsilen dimdik ayakta durmaktadır. 

ŞEHİT BACI DESTANI
Öykülerin çok acı kahraman Şehit Bacı
Ne yaptın da kazandın bu başındaki tacı.
Türk Kurtuluş Savaşı yapıldığı sıralarda
Erin savaşıyordu ileri siperlerde.
1921 soğuk bir kış gününde
Düşman direniyordu Türk Ordusu önünde.
Cepheden haber geldi:Cephanemiz bitiyor,
Taşıdığın asil kan seni işe itiyor.
Koştun öküzlerini girdin kağnı yoluna,
Yükledin mermileri,düştün cephe yoluna.
Dondurucu soğukta tipili bir kar vardı,
Mermiler ıslanacak,tasası seni sardı.
Cephaneyle yavrunu,yün yorganına sardın,
Kastamonu Kışlasına cansız olarak vardın.
Cemil ve Rıfat Çavuş kışladan koşturuldu,
Kağnıyı kucaklayan donmuş ölün bulundu.
Yorganın mermilerle yavrunu koruyordu,
Üvendire elinde,cesedin duruyordu.
Haber tez ulaştı Seydiler köylüsüne,
Koşup kanat gerdi Seydiler ölüsüne.
Yavrunu kucakladılar,seni toprakladılar,
Seksenbir yıl geçti hala unutmadılar.
Nene Hatun soyundan,Kara Fatma koyundan,
Sende yürüdün gittin onların tek yolundan.
Kadını sen olunca erkeği nasıl olur,
Bu ulusun önünde düşman perişan olur.
Milletin unutmadı bacılar bacısını,
Yüreğinden atmadı acılar acısını.
Bir mezarlık, toprağın elli dönüm olacak,
Üstüne sana göre bir anıt konulacak.
Ellibeş metreye dek anıtın yükselecek,
Dünyalar var oldukça destanın söylenecek.

Şiir: Kemal TEKİN
Emekli Öğretmen

paykasa bozum

error: Content is protected !!
buy Instagram followers

buy youtube views

!--End of Tawk.to Script-->