KORE GAZİLERİ Ve KIBRIS GAZİLERİ İÇİN HUKUK MÜCADELESİGaziler Sosyal Hizmetler Merkezi

KORE GAZİLERİ ve KIBRIS GAZİLERİ İÇİN HUKUK MÜCADELESİ

Bu haber 29 Haziran 2019 - 13:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avukatımız gönüllümüz Ahmet Erdem AKYÜZ’ün Kore ve Kıbrıs Gazilerimize yönelik girişimi…

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimize de 45 yıldır madalyaları verilmedi. Kore ve Kıbrıs Yönetimi tarafından yaptırılan ve dağıtılmak üzere Türkiye’ye gönderilen madalyalar dahi dağıtılmadı.

Ayrıca bu savaşlara ve Kurtuluş Savaşına katılan gazi ve şehitlerimiz ile diğer bazı olaylarda örneğin 15 Temmuz kalkışmasında gazi ve şehit sayılan kişiler arasında bir takım ayrımlar yapıldı. Üstelik 668 sayılı KHK ile bu harekete katılanlara hukuki, cezai, mali sorumsuzluk getirildi.


Bütün bunların düzeltilmesi için gazilerimiz adına ilgili kurum ve kuruluşlar yanında Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuş bulunmaktayız. Bu başvurudan sonuç alınamaması halinde yargı yoluna gitmek zorunda kalacağız.


Av.A.Erdem Akyüz  

Gaziler Sosyal Hizmetler Merkezi ve Gazilerimizin Gönüllü Avukatı

 

DİPNOT :  TBMM’nin kararı ile, 1950-1 yılında KORE’ye, 1974 yılında da KIBRIS’a gönderilen Mehmetcik, bu topraklarda, Türklüğün şanına yakışır muhteşem bir Destan yazarak, hakkıyla MUHÂRİB veya MALÜL GÂZİ sıfatıyla geri dönmüştür.

O yıllardan buyana geçen zaman zarfında, her ne hikmetse, Duâ ve alkışlarla gönderilen kahramanlara bir MADALYA takdim edilmemişdir. Oysa, Birleşmiş Milletler’in kararıyla Koreye asker gönderen ülkeler, gazilerine Madalya takıp, Haysiyetlerine yaraşır bir şekilde yaşamalarını temin etmişler, etmeye de devam ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise, bu hususda sesizliğini muhafaza etmektedir.


20 Temmuz 19174 tarihli, TBMM kararı ile KIBRIS’a gönderilen Mehmetciğe de aynı acı muamele reva görülmüşdür.
Muhtelif zamanlarda, bu hususlarda, TBMM BAŞKANLIĞ’ına verilen Önergeler, RED EDİLİYOR!..Bunun RED SEBEBİNİ anlamakta da güçlük çekiyoruz.


KAHRAMAN GÂZİLERİMİZİ BİRBİRİNDEN AYIRAN, ÖTELEŞTİREN ÇARPIK YASALAR tadil edilerek, devletimizin müşfik elini, kahramanlarımızın şu son günlerimizde bari, kahraman gazilerimizin sırtında hissettirmesini istiyoruz.

Kısacası MİLLÎ MÜCÂDELE MADALYASI ile ŞEREF AYLIKLARININ iyileştirilmesini, BÜYÜK TÜRK DEVLETİNDEN SAYGI İLE TALEB EDİYORUZ 

A. Aydın YILMAZ ( Emekli Albay )

Gaziler Sosyal Hizmetler Merkezi

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    paykasa bozum

    error: Content is protected !!

    buy youtube views

    !--End of Tawk.to Script-->