Danışma Hattı0312 807 40 50

Gaziler Sosyal Hizmetler Merkezi.

GAZİLER SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ

Şehit ve Gazi Toprağı Vatan Yapan Değerlerdir.

Vefat Eden Gazilerimiz İçin Müracaat

Ana Sayfa » Şehit-Gazi » Vefat Eden Gazilerimiz İçin Müracaat

Ankara’da vefat eden Gazilerimizin yakınları tören ve defin işlemleri için; vefat edenin “2 Adet Vesikalık Fotoğrafı”, “Gazi Kimlik Kartı” ve “Ölüm Raporu” ile birlikte Ankara Merkez Komutanlığı’na (Etiler) müracaat edebilirler.

Ankara’da, merhum için tören yapılmasını isteyen Gazi yakınlarının, merhumun cenazesini bulunduğu hastaneden/evden mutlaka GATA morguna nakletmeleri gerekmektedir.

Diğer il ve ilçelerde Gazinin cenazesinin kaldırılmasıyla ilgili Garnizon Komutanlıklarına müracaat edilmesi gerekmektedir.

GAZİLERİMİZİN CENAZELERİ D TİPİ ASKERİ TÖRENLE, TABUTU BAYRAĞA SARILI OLARAK KALDIRILIR.

Yasa gereği er gaziler askeri manga eşliğinde defnedilmelidir. Ancak bu yasanın uygulamadaki yansımaları ne yazık ki, hantal bürokrasinin ve bazı dernek yöneticilerinin vurdumduymazlığını sergilemektedir.

Bir kesim gazi nüfusu, yaş hadleri ve hastalıkları nedeniyle maalesef ölüme yakın insanlar. Pazar günü evinde ölü bulunan ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenilen Süleyman Güneş de bu kapsamdaki gazilerden. O da yakın zamanda hakkın rahmetine kavuştu. Alışkanlık gereği sade bir törenle toprağa verildi. Son iki gazi de törensiz defnedilen ne ilk ne de son gazi olacaktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sağlanan haklar içerisinde gazilerin defnedilmesi ile ilgili olarak söz konusu yasa “Erbaş ve Er Gaziler için D tipi (1 Manga) askeri tören düzenlenir.”demektedir. Ancak Türkiye’de, gazinin vefatı halinde bu yasanın uygulandığını söylemekte zorluk çekmekteyiz. Gazi temsilcisi bazı dernek yöneticilerinin hantal davranışları, enformasyon eksiklikleri ve üyeleriyle iletişimsizlikleri sonucunda ortaya çıkan tablo utanç vericidir. Ayrıca gazilerin ve gazi yakınlarının bu konudaki bilinçsizliklerini de hesaba katmalıyız.

Gelişmiş Ülkelerde Durum Farklı…

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm gaziler, askeri cenaze töreni ile defnedilmektedirler. Bu tarz cenaze törenleri, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın gazileri onurlandırma politikasının bir uygulamasıdır. Amerika’da Askeri cenaze töreni gerek her düzeydeki kuvvet komutanlarının gerekse ulusun minnet duygularını ifade etmede son borç olarak algılanmaktadır. Cenaze törenini koordine edecek özel ekipler görevlendirilmektedir.

 

 

 

 

11 Ocak 2018

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar