Danışma Hattı0312 807 40 50

Gaziler Sosyal Hizmetler Merkezi.

GAZİLER SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ

Şehit ve Gazi Toprağı Vatan Yapan Değerlerdir.

AR-GE Merkezi

Ana Sayfa » Hizmetlerimiz » AR-GE Merkezi

Çalışma Alanlarımız:

  • Gazi ve ailelerine sağlanan sosyal haklar ile ilgili araştırma yapmak ve projeler geliştirmek
  • Gazi ve ailelerinin yaşamış oldukları sorunları tespit ederek bu sorunların oluşmadan önlenmesine yönelik politika önerilerini hazırlamak ve ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına sunmak
  • Şehit ailelerine sağlanan sosyal haklar ile ilgili araştırma yapmak ve projeler geliştirmek
  • Şehit ailelerinin yaşamış oldukları sorunları tespit ederek bu sorunların oluşmadan önlenmesine yönelik politika önerilerini hazırlamak ve ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına sunmak
  • Gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal yardım sistemleri geliştirmek ve yerel yönetimlerle ortak projeler geliştirmek
  • Gazi ve şehit ailelerinin toplum içinde hak ettikleri itibara sahip olmalarını sağlayıcı ve toplumsal farkındalığı arttırıcı bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlemek

 

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Türkiye’de ve Dünya’da savaş ve terör olayları yaşanmaktadır. Bağımsızlıklarını ve sahip oldukları ülke topraklarını kaybetmemek uğruna savaşan veya terörle mücadele eden güvenlik görevlileri ve hatta sivil vatandaşlar, bu uğurda ya hayatlarını yitirmekte ya da yaralanarak zor hayat şartları altında yaşamak zorunda kalmaktadır. Devletler, hayatlarını yitiren vatandaşlarının geride kalanları ve hayatta kalanların kendileri ve aileleri için, çeşitli sosyal politikalar ve hizmetler uygulayarak, bu sorunun en asgari derecede hissedilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda uygulanan sosyal koruma politikalarının temel gayesi; ülkesinin varlığı için hayatından veya sağlığından olan fedakâr vatandaşların ve ailelerinin toplum içinde, insan şeref ve haysiyetine yaraşır şartlarda, hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirmelerini sağlamaktır.

sehitlik_5.jpg

Keşke böyle bir konuyu gündeme getirmek zorunda kalmasaydık. Keşke güzel ülkemizde başka şeyler konuşuyor olsaydık. Ancak terör tırmanırken bu ayrıntıların bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Çözüm ve kalıcı barış sürecini konuşuyorken bir anda tırmanışa geçen ve maalesef artarak devam eden terör olayları, hepimizin yüreklerini dağlayan bir hal aldı.
Devletin kurumları, SGK başta olmak üzere terörden zarar görenlerin yanında. Şehit ailelerinin acılarını dindirmek elbette ki mümkün değil. Ancak, devam eden hayat içinde şehit aileleri, gazi ve terör mağduru vatandaşların yanında olan devlet kurumları, destek için elinden geleni yapıyor.

SGK’ya Başvurulması Gerekiyor

Şehit yakınlarına ve gazilerimize sağlanacak haklar bu şekilde kanun maddeleri ile düzenlenmiştir. Maaş ve ödeme işlemleri için, Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne (Mithatpaşa Cad. No:7 Kızılay-ANKARA) müracaat edilmesi gerekmektedir. Şehit yakınlarının istihdamı ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü yetkilendirilmiştir.

İş başvuruları, 11.12.2012 tarihli ve 28494 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan; Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malul Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluşları’nda İstihdamı Hakkında Yönetmelik Hükümleri’nden yararlanmak isteyen hak sahipleri, İş İstek Formu ile ikamet ettikleri yerin valilik veya kaymakamlığına başvurmaları gerekmektedir.


Yasımız var diye bayrağımızı karartanlar bilsinler ki bayrağımızın rengi şehit kanıdır. Ne şehitler ölür bu diyarda ne de vatanın bir karış toprağı terkedilir düşmana.
1921 yılının Ankara’sında askerini, milletini tek bir cümleyle anlatan Mustafa Kemal söylesin son sözü… Anlayana!
“Bu milletin evlatlarının fedakarlıkları, kahramanlıkları için kıyaslanacak örnek bulunamaz… Böyle evlatlara ve böyle evlatlardan oluşan ordulara sahip bir millet elbette hakkını ve bağımsızlığını bütün anlamıyla korumayı başaracaktır. Böyle bir milleti bağımsızlığından mahrum etmeye kalkışmak boş bir hayaldir.”

 

ŞEHİT GAZİ REHBERİ

 

 TÜRKİYE GAZİLER BİRLİĞİ DERGİSİ

 

TALEP VE BİLGİ 

 

BİZ KİMİZ ? ( Gazi Savaş YÜCEL’İN Anlatımı)

 

MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ DUYURUSU

 

 

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI; HAKLARINIZI BİLİYORMUSUNUZ?

 

İŞ HAKKI UYGULAMALARI

 

ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI 

 

Dul Eşlere Şeref Aylığı Bağlanması

 

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ

 

İSTİKLAL SAVAŞI, KORE VE KIBRIS GAZİLERİ (MUHARİP GAZİLER)

Vefat Eden Gazilerimiz İçin Müracaat

ASKERİ MERASİM VE PROTOKOL TALİMATNAMESİ

 

Şehit yakınları mevcut mevzuat gereği ne gibi haklardan yararlandırılmaktadır? 

 

Maaş Bağlama 

 

Madalya Temini   

 

 

 Öğrenim

 

Askerlik Muafiyeti

 

HANGİ HAKLAR SAĞLANIYOR? 

 

84 SORUDA ŞEHİT VE GAZİLERE SAĞLANAN YARDIMLAR

 

TERÖR VE TERÖRLE MÜCADELEDEN DOĞAN ZARARLARIN KARŞILANMASI HAKKINDA KANUN

 

ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI YÖNETMELİĞİ

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

19 BİN ASKER VE POLİSE KHK İLE GAZİLİK VERİLECEK

 

GAZİLİK NEDİR? GAZİ KİME DENİR? 

 

SÖYLEŞİLER

 

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER

 
 

 Kore Savaşı Anlatım ve Fotoğrafları

 

İNSANİ ERDEMLERİ YÜCELTMEK İÇİN SOSYAL HİZMET

İnsan davranışını anlamaya ve açıklamaya çalışan disiplinler genellikle insanın ve toplumun hastalıklı, sorunlu ve yetersiz yönleri üzerinde daha çok durmuşlardır. Medikal yaklaşım olarak adlandırılan bu bakış açısı günümüzde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Ruhsal bozuklukların ve hastalıkların teşhis ve tasnifinde kullanılan uluslararası ölçütler de insanda yanlış olanı bulmaya yönelik düzenlenmiş olup “insanda doğru olan nedir?” sorusuna yer vermemiştir. Sosyal hizmet disiplini de bireyin sosyal işlevsizlikleri üzerine yoğunlaşarak iyileştirme çabalarına ağırlık vermiştir. Matematiksel ifadeyle; hayat doğrusu üzerinde negatif yönde olan insanı nötrleştirmek için hizmet modelleri sunmuş ve bunda da kısmen başarılı olmuştur. Ancak insan manevi boyutu olan bir varlık olduğu için bu boyutu güçlendirilmeden uzun süre nötr kalarak yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle insanın temel erdem ve güçlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temelini sosyal hizmet uygulamalarında insani erdemlerin nasıl ele alınması gerektiği konusu oluşturmaktadır. Affedicilik, yardımseverlik, şükür ve alçakgönüllülük gibi dört temel erdemin insanın sosyal işlevselliği üzerindeki etkisi değerlendirilmektedir.

Sosyal hizmet uygulamaları, insan hakları ve sosyal adalet ilkeleri temel alınarak yerine getirilir. Sosyal hizmet uzmanları müracaatçıları ile çalışırken insan onurunu koruma ve yüceltme adına insan davranışlarına ve sosyal sistemlere ilişkin bilgi ve değer temelinden hareketle özgürleştirme ve sosyal değişim becerilerini ortaya koyarlar. İnsan davranışına dair fikirler ortaya koyan yaklaşımlar insanı bir kaç boyutuyla ele alarak tanımlamış, çoğu zaman insanın manevi erdemler boyutunu ihmal etmişlerdir. Hayatı yaşamaya değer kılan erdemler insanda iyi olana vurgu yapması bakımından, sosyal hizmet disiplininde güçlendirme yaklaşımına farklı bir boyut kazandıracaktır. Psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele eden insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanında iyi olan yönlerinin desteklenip geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bildirinin temel amacı; sorunları nedeniyle benlik saygısı ve kendilik değeri düşük olan risk grubu bireylerin insani erdemlerinin geliştirilmesi sayesinde yeniden işlevsel bir yaşama kavuşmalarına yardımcı olacak uygulamalara zemin hazırlamaktır.

Yrd. Doç. Dr. Zeki Karataş’ın makalesinin tamamını okumak için tıklayınız…

GİZLİ DÜŞMAN PTSD, YARALANMIŞ GAZİ RUHLARINI ELE GEÇİRİYOR

PTSD nedir? Post Travmatic Stress Disorder (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) neden olur, nasıl baş edilir?

Travmatik olayların etkilediği ruhsal yapı rehabilite edilmediği takdirde, bireyin kendisine ve yakınlarına zarar vermesinin nedeni oluyor.

Savaşın üzerinden yıllar geçse de izleri silinmiyor. Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler aradan uzun yıllar geçmesine karşın, o günleri hiç unutmadıklarını ve yaşamlarında geçmişle defalarca yüz yüze geldiklerini belirtiyorlar. Gazileri sıkılmadan dinlediğinizde bu gerçekle kısa sürede tanışma fırsatını yakalarsanız.

Gaziler için “sizi seviyoruz” demek yeterli değildir. Onları sevmeyi bilmek gerekir. Kine dönüşmemesi için onları sevmeyi hak etmeliyiz. Çünkü onlar sevgiyi hak ettiler. Sevgiyi küçümsememeliyiz, alaya almamalıyız, değerini bilmeliyiz. Sevileni kutlamak, onore etmek, gururunu kırmamak temel ilkelerdir. Sevginin masumiyetini, saflığını, çocuksuluğunu, insancıllığını bilmek zorundayız. Yoksa çok kolay kine dönüşür sevgi… Ve en büyük acının, kederin ve ölümün adı olup çıkar

Ruhların; yaralanmış, yıpranmış, horlanmış ve bir köşeye atılmış ruhların tedavisini, iyileştirilmesini, yeniden kazanılmasını nasıl sağlayacağız, hangi yöntemi uygulayacağız? İşte 21. yüzyılın bütün meselesi bu doğrultuda seyredecek. Belki de en temel sorunsalımız; başka ruhların ve bedenlerin varlıklarını doğalarına uygun sürdürmesi, dünya güzelliklerinden güvence ortamında yararlanabilmesi için kendi ruh ve bedenlerine risk edenlerin, yüreklerinde açtığımız sevgi boşluğunun yerine nefretin doldurulmasını engellemek yolunda düşünmek ve çaba harcamak olacaktır.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLERİN PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK VE DEPRESİF DURUMLARININ BELİRLENMESİ

Amaç: Araştırmada, şehit ailelerinin ve malul gazilerin depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini 01.05.2011 – 30.05.2011 tarihleri arasında Çankırı Gazi ve Şehitler Derneği üyesi olan ve il merkezinde ikamet eden gönüllü 75 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, “Kişisel Bilgi Formu”, “Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)” ve “Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği” kullanılmıştır. Bulgular: Depresyon ölçeği kesme puanına göre gazilerin %9.1’inde depresyon, şehit ailelerinin %32.8’inde ise depresyon olduğu saptanmıştır. Şehit ailelerinde eğitim düzeyi ile toplam depresyon puanları arasında negatif bir ilişki saptanmıştır (r =.273; p =0.020). Malul gazilerde ise çocuk sayısı arttıkça toplam depresyon puanın da arttığı bulunmuştur (r =.705; p =0.023). Şehit aileleri (99.1 ± 8.2) ve malul gazilerin (99.0± 9.7) Psikolojik dayanıklılık ölçeğinden aldığı toplam puan ortalaması arasında anlamlı bir fark saptanmamış ve dayanıklılık düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ölçeğinin alt boyutlarından aile uyum puanının şehit ailelerinde daha yüksek olduğu saptanmıştır (Z=2.182; p=0.029). Ölçeğin diğer alt boyutlarından alınan puan ortalamaları (‘Kendilik algısı 18±3’, ‘Gelecek algısı 12±2.7’, ‘Yapısal stil 12±3.3’, ‘Sosyal yeterlilik 18±3.5’ ve ‘Sosyal kaynaklar 19±3.5’) arasında gazi ve şehit aileleri arasında anlamlı bir fark saptanmamış (p>0.05) ve dayanıklılıkları orta düzeyde bulunmuştur. Sonuç: Şehit ailelerinde görülen depresyon puanı malul gazilere oranla daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Şehit aileleri (99.1 ± 8.2) ve gazilerin (99.0± 9.7) Psikolojik dayanıklılık ölçeğinden aldığı toplam puan ortalaması arasında anlamlı bir fark saptanmamış ve dayanıklılık düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur.    ARAŞTIRMANIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

04 Aralık 2017

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar